info@balitech.com.tr 0850 532 08 34

Yangın Alarmı Nasıl Susturulur ve Kapatılır? 

Yangın Alarmı Nasıl Susturulur ve Kapatılır? 

Elektrik kablolarına yük binmesi, ocaktan kıvılcım sıçraması gibi öngörülemeyen sebeplerle yangın başlayabilir. Yangın alarm sistemlerinin sahip olduğu duman - ısı dedektörleri sayesinde ise bu risk zamanında fark edilebilir. Yangına erken müdahale ile de can ve mal kaybının önüne geçilebilir. 

Her ne kadar alarm sistemi iç mekan güvenliğinin olmazsa olmaz bir parçası olsa da kimi zaman hatalı alarm çalması rahatsız edici olabilir. Böyle bir durumla karşılaşmadan önce yangın alarmını kapatmanın yolunu öğrenerek gerektiğinde kısa sürede müdahale edebilirsiniz. 

Yangın Alarmı Nasıl Kapatılır?

https://lh3.googleusercontent.com/2zYrppJPvMQRrHcaJmA7CwZqX4sGUy6AiiyG4-2iO2p67ueTC27LreKxAWMHqPkGrvHrij7NzEUVu636tclW1jcKpi3KiT8OH9egv9kUBKU5j8ik4nrJs4FW4l-5wNMzxQ1VRuQG

Alarm çaldığında panelde kırmızı bir ışık yanıp söner ve siren çalar. Sireni duyduğunuzda öncelikle tüm odaları kontrol ederek yangın çıkıp çıkmadığından emin olmalısınız. Hatalı siren çaldıysa yangın alarmını kapatmak için alarm panelinden şifrenizi girmeniz gerekir. Ardından da dedektörleri iptal etmeye yarayan, alarm sisteminize özel numara ya da işaretleri tuşlamalısınız. Alarm sistemini iptal etmek için tuşlamanız gereken numaraları varsa alarm sistemi kullanma kılavuzunu inceleyerek ya da destek aldığınız güvenlik firmasını arayarak öğrenebilirsiniz.

Yangın alarm sistemindeki olası bir sorunu tespit etmek için de en az haftada bir defa alarm sistemini test etmeniz gerekir. Şifre paneline, kullandığınız yangın alarm sistemine özel kodu girerek testi gerçekleştirebilirsiniz. Testi gerçekleştirmek için asılsız bir alarm oluşturulur. Bu nedenle test yapmadan önce ve testi bitirdikten sonra alarm çaldığında sizinle iletişime geçecek olan birimlere haber verebilirsiniz. 

Yangın Alarmıyla İlgili Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

 

Yangın alarmı, günün belirli bir saatinde, örneğin siz her yemek hazırlamaya ya da banyo yapmaya başladığınızda çalıyorsa duman dedektörlerinin yerlerini gözden geçirebilirsiniz. Yoğun nemin olduğu ocak, fırın ya da duş gibi yerlerde bulunan duman dedektörleri hatalı alarma neden olabilir. Alarm sisteminin kurulumunu yapan teknik servise danışarak duman dedektörlerini nemden, klima ile vantilatör gibi hava kaynaklarından ve pencereden uzağa monte edebilirsiniz. 

Duman dedektörünü uzun süredir kullanıyorsanız içini temizletmeyi düşünebilirsiniz. Kir, toz ve hatta böcekler sensörleri tetikleyerek yanlış alarm çalmasına sebep olur. Ancak alarm sisteminin arızalanmaması için dedektörleri kendiniz yıkamamalısınız. 

Tüm bunları yaptığınız halde hala gece yarısı alarm sesiyle uyanıyorsanız pil seviyesini kontrol edebilirsiniz. Çünkü kablosuz alarm sistemi kullanıyorsanız her iki yılda bir pil değişimi yapmanız gerekebilir. Kullandığınız alarm sisteminin teknik özellikleri hakkında bilgi alarak gerekli rutin bakımı yapabilirsiniz.

Yanlış yangın alarmı ile tedirgin olmamak için hem duman hem de ısı dedektörüne sahip bir alarm sistemi kullanabilirsiniz. Balitech  Yangın Alarmı, sahip olduğu duman - ısı dedektörü sayesinde odadaki ani ısı değişimlerini fark eder. Yangın riski barındıran bu gibi bir durumda Balitech  Alarm Haber Alma Merkezi ortalama 10 saniye içerisinde sizinle iletişime geçer. Tehlikeyi teyit etmeniz halinde de itfaiyeye haber verir. Böylece asılsız yangın alarmı ile rahatsız olmaz ve ihtiyaç duyduğunuz anda kısa sürede desteğe ulaşabilirsiniz.


WhatsApp
Hemen Ara