info@balitech.com.tr 0850 532 08 34

Hırsıza Karşı Alınabilecek Güvenlik Önlemleri

Hırsıza Karşı Alınabilecek Güvenlik Önlemleri

Hiç gece yarısı bir sese uyanıp etrafı kolaçan ettiğiniz ya da kapısını kilitlediğinizden emin olmadığınız için iş yerine geri döndüğünüz oldu mu? Hırsızlık olayları çok yaygın olduğu için bu gibi tereddütleri zaman zaman yaşamanız olasıdır. Elbette hırsızlık ihtimalinin varlığı sürekli tedirgin hissetmenizi gerektirmez. Hırsızlara karşı önlemler alarak içinizin rahat etmesini sağlayabilirsiniz. İşte, hırsızlardan korunmaya yardımcı olan güvenlik önlemleri:

  • Evinizi Hırsızlara Karşı Nasıl Koruyabilirsiniz?

https://lh6.googleusercontent.com/6adz8mozEdvmPo5LpR9JHOBEjqaZLY4fjwN496Y3bOjZXlWEsJVpGZhl2V-tnU3Ax_olu2_xpbFpYk8c8IpMSb7RG8JZGOLX1W63L3Y5jenlTja3DuMZOXWgO0ZOkx5VCfIc8kh9

Hırsızların evinizi kolay bir hedef olarak görmemeleri için bazı caydırıcı güvenlik önlemleri alabilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte güvenli bir yaşam sürmenize yardımcı olacak tedbirler şunlardır:

Yeterli Aydınlatma

Bahçenizi ve evinizi ne kadar iyi aydınlatırsanız hırsızların mülkünüze girmesi o kadar zor olabilir. Öncelikle hırsızların eve doğru ilk adımı attığı yer olan bahçelerin aydınlatma ihtiyacını değerlendirebilirsiniz. Bahçe ve bina girişi ile varsa ağaçların üzerine sensörlü lambalar yerleştirebilirsiniz. Sokağınız karanlıksa yerel yetkililerle görüşerek sokak lambası tesis edilmesini de talep edebilirsiniz. 

Müstakil evde yaşıyorsanız verandanın ışıklarını gece boyu açık bırakabilirsiniz. Elektrik sarfiyatının önüne geçerek çevre dostu bir seçim yapmak için ise enerji tasarruflu ampulleri tercih edebilirsiniz. Bahçenizde de güneş ışığı ile şarj olan lambalar kullanabilirsiniz. Böylece siz evde olmasanız bile akşam karanlığında solar lambalarınız yanmaya başlar.

Ev içinde ise yola bakan odanızı gece LED ışıklarla aydınlatarak uyanık olduğunuz izlenimini verebilirsiniz. Özellikle kapı girişine yakın olan koridor bölgesinde hareket sensörlü lamba kullanabilirsiniz. 

Emniyetli Kapı ve Pencere

Zaman içerisinde evin birçok eşyası değişse de kapı ve pencereler pek yenilenmez. Eskiyen kapı ve pencereler ise daha kolay açılabilir ya da kırılabilir. Evinizde uzun süredir oturuyorsanız kapı kasası, menteşesi, pencere kolları gibi yerlerin tamirat ya da değişim ihtiyacını değerlendirebilirsiniz.

Yeni bir eve taşınacaksanız öncelikle kapı kilidini değiştirebilirsiniz. Hırsızlığı önlemek için paspas altına anahtar bırakmak, balkon kapısı açık uyumak gibi bazı alışkanlıklardan vazgeçmenizde de fayda vardır. 

Eve hırsız girmesinin yaygın nedenlerinden birisi de kapıyı kilitlemeyi unutmaktır. Evden aceleyle çıkarken, tatile gitme heyecanıyla ya da çocuklarınızla ilgilenirken bu riskle karşılaşmamak için akıllı kilit kullanabilirsiniz. Balitech  Alarm ile nerede olursanız olun cep telefonunuz ile Alarmı kura bilir ya da açabilirsiniz. 

https://lh6.googleusercontent.com/A7JnfpNuF7JqpokI29OytIkns00JUpkQcHFCkWaIbLEQ4bRaiTXYpJW8bbE6Q7WCfWeJaVmK7VAr3K9l3mmubWvghOG1bMOeulu4PW311TQUDkw-ivHwpQnSIvUJ64eysQHAwnqP

Tatil Önlemleri

Eve giriş çıkışın yapılmadığı ve lamba açıp kapama gibi canlılık belirtileri olmayan evler hırsızların hedeflerinde olabilir. Tatil gibi evden uzun süre ayrı kalacağınız zamanlara özel önlemler alarak hırsızlık riskini azaltabilirsiniz. Evde olmadığınız izlenimini vermemek için posta kutunuza bırakılanları ve kapınıza asılan ilanları bir yakınınızın almasını isteyebilirsiniz. Kapı dışında yer alan doğal gaz vanasını indirmemeyi tercih edebilirsiniz. 

Kapı ziliniz çalındığında evde olmadığınızın anlaşılmaması için akıllı zil kullanabilirsiniz. Kapınız çaldığı zaman Balitech  Akıllı Zil, telefonunuza bildirim gönderir. Akıllı zilin kamerası sayesinde cep telefonunuzdan kapıda kimin olduğunu görebilir ve onunla uzaktan konuşabilirsiniz. 

Bahçe Güvenliği

Bahçenizde hırsızların saklanıp binanızı gözetleyebileceği alanlar bırakmamaya dikkat edebilirsiniz. Çevrenin görünmesini engelleyen ağaç dallarını ve uzamış çalıları budayarak bahçeyi daha güvenli bir alan haline getirebilirsiniz. 

Binaya girilmesine yardımcı olacak sandalye, merdiven ya da çöp bidonu gibi eşyaları ortadan kaldırabilirsiniz. Birinci kat pencerelerinin altına dikenli çalı dikebilirsiniz. Özellikle tatile gittiğiniz zaman bahçenizde hırsızların ilgisini çekebilecek bahçe mobilyası ya da barbekü gibi eşyalar bırakmamaya özen gösterebilirsiniz. 

Müstakil evde yaşayan ya da giriş katta oturanlara özel bahçe güvenliğini sağlama ipuçlarını derlediğimiz ¨Bahçeniz İçin Alınabilecek Güvenlik Önlemleri¨ yazımızı da okuyabilirsiniz.

Evde Yokken de İçinizin Rahat Etmesi İçin Güvenlik Kamera Sistemleri

Nerede olursanız olun, evinizin hırsızlara karşı 7/24 takip edebilmek için güvenlik kamera sistemi kullanabilirsiniz. Çünkü en etkili hırsız caydırma yöntemlerinden birisi, ev ve bahçenizde güvenlik kamerasının bulunmasıdır.

Güvenlik kamerası sadece caydırıcı olmakla kalmayıp yetkili birimlere sinyal göndererek izinsiz girişlerden kısa sürede haberdar edilmenizi de sağlar. Ayrıca 14 güne kadar geriye dönük kamera kayıtlarını da seyredebliirsiniz.

 Balitech  Hırsızlık Alarmı, olası güvenlik ihlali durumunda ortalama 10 saniye gibi kısa bir süre içerisinde sizinle ve güvenlik güçleriyle iletişime geçer. 120 desibellik alarmı ile hırsızları caydırırken kameralı hareket dedektörü sayesinde de hırsızlık ihtimali olan alanın fotoğraflarını size gönderir. 

  • İş Yerinizde Hırsızlığı Nasıl Önlersiniz?

İş yerinin hırsızlığa uğraması hem maddi kaybı hem de kuruma ait bilgilerin çalınması riskini doğurabilir. Işıklandırmanın yetersizliği, güvenlik kamerasının olmaması ya da giriş kapısının bakımsız görünmesi gibi durumlar da hırsızların bir iş yerini kolay hedef olarak görmesine neden olabilir. 

Hırsızları caydırmak ve iş yerinizin güvenliğini sağlamak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenerek varlıklarınızı emniyet altına alabilirsiniz. İşte, iş yerinde hırsızlara karşı alınacak önlemler:

Mekan Görünürlüğü

Ofislerin ya da bazı mağazaların gece boyu ışıklarının açık olduğunu fark etmişsinizdir. Dışarıdan kolaylıkla görülebilen bir alana hırsızlar girmeye çekineceği için bu uygulama yapılır. 

İş yerinizin tüm alanlarını ışıklandırmasanız bile özellikle giriş çıkışın yapıldığı bölümleri enerji tasarruflu LED ışıklarla aydınlatabilirsiniz. Böylece güvenlik görevlisi ya da polisler şüpheli bir hareketin varlığını fark edebilirler. Ancak iş yerini daha görünür hale getirirken hırsızların ilgisini çekebilecek nitelikteki değerli eşyaları vitrinde bırakmamaya dikkat edebilirsiniz. Kasanızda nakit bırakmamaya ve iş yerinize ait bilgileri sanal depolama sistemlerinde yedeklemeye de özen gösterebilirsiniz.

Güvenlik Kamera Sistemi

Hem hırsızları caydıran hem de olası risklerde erken müdahaleyi mümkün kılan yöntemlerden birisi güvenlik kamera sistemi kurmaktır. Güvenlik kameralarını binanın görünür alanlarına yerleştirmeye ve iş yerinizin güvenlik kamera sistemleri ile korunduğuna dair tabelalar asmaya dikkat edebilirsiniz. Kameraların doğru yerleşiminden emin olmak için ise profesyonel bir ekipten destek almanızda fayda vardır. 

Alarmı ile caydırıcılık sağlamanın ötesinde hemen müdahale ile de size destek olacak bir güvenlik kamera sistemi için Balitech  İş Yeri Güvenliği Sistemlerini inceleyebilirsiniz. Balitech  İş Yeri Güvenliği Sistemi, 120 desibellik alarmı ile hırsızları caydırırken ortalama 10 saniye içerisinde sizinle ve güvenlik güçleri ile iletişime geçer. Böylece nerede olursanız olun iş yeriniz 7/24 emniyet altında olur.

Düzenli Bakım

Tabelası ya da kapısı eski görünen bir iş yeri hırsızlar için kolay girilebilir izlenimi verebilir. İş yerinizin kapı ve pencerelerinin tamir ihtiyacını değerlendirebilir, demir parmaklık ya da temperli cam taktırma gibi önlemler alabilirsiniz. Kapının zorlanması gibi durumlardan haberdar olmak için de Balitech  alarm sistemini kullanabilirsiniz. 

Ev ve iş yerinizin yeterince aydınlatılması, gerekli tamiratların yapılması gibi hırsızlığa karşı önlemleri almanın yanında 7/24 gözetimin sağlanması için güvenlik kamera sistemlerinden faydalanabilirsiniz. Güvenlik kamera sistemlerini incelemek için Balitech  Kamera Sistemleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


WhatsApp
Hemen Ara